Hlavní město Praha

Praha je hlavní a zároveň největším městem České republiky a historická metropole. Praha je všeobecně vnímána jako jedno z nejhezčích měst Evropy. A to díky nevšedním panoramatům s Pražským hradem – největším hradním komplexem na světě.

V Praze najdeme nespočet památek a míst, která stojí za to navštívit. Například Staroměstský orloj na Staroměstském náměstí je nejstarší orloj světa. Dále již zmíněný Pražský hrad, kde sídlí prezident republiky, Karlův most, Václavské náměstí, kde najdeme Národní muzeum a sochu sv. Václava. Nesmíme zapomenut ani na židovskou část města, kde najdeme několik synagog a Starý židovský hřbitov a kousek od Starého židovského města najdeme jednu z 10 nejvýznamnějších knihoven světa a největší stavební komplex Evropy - Klementinum. Kromě již zmíněného Pražského hradu můžete navštívit Vyšehrad nebo Trojský zámek.

Pro zpestření návštěvy můžete využít nabídku plaveb lodí, a pozorovat hlavní památky Prahy z hladiny řeky Vltavy.

Mezi kulturní stavby s jedinečnou architekturou řadíme Karolinum, Rudolfinum, Národní divadlo a mnoho dalších.

Praha nabízí nespočet parků a zahrad, například Vojanovy sady na Kampě, kde se můžete kochat krásnými pávy a když budete mít štěstí kouknou na Vás stovkou očí nebo jen přes zeď se nachází Valdštejnská zahrada. Nesmíme zapomenout ani na Petřínské sady, kde se nachází Petřínská rozhledna společně se zrcadlovým bludištěm a hladovou zdí. A ještě než se vydáte na vršek hned u silnice se nachází pomník obětem komunismu od českého významného umělce Olbrama Zoubka.

A mezi památky s moderní architekturou patří například Tančící dům, jinak také Ginger a Fred, na Jiráskově náměstí nebo Nová scéna Národního divadla.

Praha je neskonale dokonalým spojením moderní a staré architektury. Zaslouženě nese neoficiální název „Matka měst“.

Doprava: Do hlavního města se snadno dostane letadlem, které přistane na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni, odkud se autobusem snadno dostane k jiné městské hromadné dopravě. Samozřejmě pro odvoz z letiště k hotelu můžete využít služeb taxi.


Kraj Vysočina

Kraj Vysočina se dělí na 5 územních okresů a je to „nejplacatější“ část republiky, v tomto jedinečném kraji najdeme hned několik míst, které si vydobyly místo na seznamu UNESCO. Je jím například poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře, historické centrum města Telč a bazilika sv. Prokopa spolu se židovskou čtvrtí v Třebíči. Mezi poutní místa dále patří vrch Křemešník. V kraji jsou dvě chráněné krajinné oblasti, které jsou Žďárské vrchy a Železné hory.

Dalším zajímavým místem je kamenný most ve Žďáru nad Sázavou. Mezi zámky patří například zámek Polná, Chotěboř nebo Budišov. Hrady, které stojí za prohlídku jsou Kámen, Orlík a Ledeč nad Sázavou.

Pro milovníky výšek a vyhlídek v kraji najdete rozhlednu Mařenku. A pro ty, kteří jsou v srdci stále dětmi, je nedaleko Svratky Pohádková vesnička.

Mezi přírodní památky na Vysočině patří Tisůvka, Prosička a Maršálka.

V Pelhřimově najdete Kapli svatého Kříže – Kalvárie, u Třebíče Větrný Mlýn anebo Městský park Budoucnost u Havlíčkova Brodu.

Doprava: Na Vysočinu se dostane snadno vlakem nebo autobusem z Brna, kde se nachází jedno z českých mezinárodních letišť.


Královéhradecký kraj

V tomto kraji najdeme nedaleko Jičína Prachovské skály, skalní pískovcový útvar pískovcový útvar zařazený mezi chráněné krajinné oblasti nebo krásné Babiččino údolí v České Skalici, další přírodní vyhlídkou jsou Broumovské stěny. Další národní přírodní rezervací jsou Adršpašsko-teplické skály, kde je možnst horolezectví.

Mezi významné zámky patří Dětenice, Nové Město nad Metují, Hrádek u Hranic nebo například Opočno. Mezi hrad, které byste měli navštívit patří například hrad Pecka, Kost, Potštejn a Opočno.

Mezi významné památníky patří Braunovy sochy ctností a neřestí v Kuksu.

Do kraje zasahuje část Českého ráje, jehož krásy se vyplatí obdivovat na jaře a v létě, když všechno kvete. Nedaleko Špindlerova Mlýna se nachází Labský vodopád, kterých po České republice zrovna moc neuvidíte a druhým zástupcem vodopádů je Pančavský vodopád.

Pokud se do Královéhradeckého kraje vydáte v zimě čekají na Vás krásné sjezdovky v Krkonoších, kde je i nejvyšší hora Čech – Sněžka, kam ovšem můžete zavítat ve všech ročních obdobích. Dále se nabízí Medvědín, Černá Hora a Mladé Buky.

Pro milovníky zvířat je ve Dvoře Králové možnost návštěvy zoologické zahrady, kde si můžete užít jedinečnou projížďku částí safari.

Doprava: Do kraje se dostane buď z letiště v Pardubických, města ve vedlejším kraji, anebo z letiště v Praze, odkud Vás ovšem čeká mnohem delší cesta vlakem anebo autobusem. Co si vyberete je jen na Vás.


Plzeňský kraj

Plzeňský kraj se rozkládá za jihozápadě Čech jeho hranice vedou po hranicích České republiky a sousedí s Německem. Kraj je rozdělen do 7 okresů, z nichž 3 tvoří krajské město Plzeň, dále pak Klatovy, Domažlice, Tachov a Rokycany.

V tomto kraji naleznete nespočet přírodních krás, od Národního parku Šumava po Chráněnou krajinou oblast Křivoklátsko. Mezi vodní fenomény patří v Plzeňském kraji Vodní hamr v Dobříši, Černé jezero na Šumavě, které má rozlohu 18,4 ha a v neposlední řadě Odlezelské (Mladotické) jezero, které je nejmaldší v České republice. Velkou raritou jsou Konstantinovy lázně, místo, kde má minerální uhličitá voda nejvyšší obsah volného kysličníku uhličitého.

Mezi hrady, které stojí za návštěvu patří Rabí, Kašperk a Zbiroh. Pro ty z Vás, kteří máte raději kláštery je jich v kraji hned několik, například Klášter v Kladrubech a Klášter Plasy. Dále můžete navštívit jedno z největších středověkých náměstí v českých zemích a to Náměstí Republiky v Plzni, anebo můžete zavítat do nejmenšího muzea v ČR, které se nachází v Křenovech a vystavují se zde různé druhy vah.

Další zajímavostí jsou jistě Katakomby nebo Barokní lékárna u Bílého jednorožce v Klatovech, sirkárna v Sušici, kde byla výroba zápalek zahájena již v roce 1839 a funguje do dnes a v neposlední řadě domažlická šikmá věž a pro milovníky fauny a flory, je v Plzni zoologická a botanická zahrada.

Doprava: Pro dostání se do Plzeňského kraje můžete využít letiště v sousedním kraji v Karlových Varech anebo také letiště v hlavním městě Praze, odkud se pak snadno dostanete vlakem anebo autobusem do Vámi požadované destinace. Je pravdou, že v krajském městě Plzeň se také nachází letiště, ale je veřejné pouze pro vnitrostátní lety. Stejně jako ve všech krajích České republiky si můžete půjčit auto anebo využít služeb taxi.


Středočeský kraj

Kraj se dělí do 12 okresů a v každém z nich najdeme několik zajímavostí. Například celé město Kutná Hora je jedinečné a patří mezi památky UNESCO, najdete zde gotickou tvrz Semtěš, klášter v Sázavě, Kostnici a Hřbitovní kostel Všech svatých, Katedrálu sv. Barbory, Chrám Nanebevzetí Panny Marie nebo například gotickou kamennou fontánu.

Ve Středočeském kraji najdeme nespočet hradů a zámků. Ze zámků například: Loučeň, Nelahozeves, Konopiště, Kačina, Dobříč, Průhonice, Březnice, Mělník. Z hradů to jsou: Karlštejn, Křivoklát, Český Šternberk, Kokořín a Točník.

U Příbrami najdeme Svatováclavský dub, který patří k nejvýznamnějším památným stromům v České republice.

Z přírodních památek jsou to Jezero Sadská, Jezero Lhota anebo nejznámější lom -Lom Velká Amerika. A také vodní nádrž Slapy.

Ani v tomto kraji se nezapomíná na hrůzy druhé světové války a proto najdeme v městečku Lidice, přírodní památník se zachovanou atmosférou a malým muzeem.

Z chráněných krajinných oblastí stojí za zmínku Křivoklátsko, Kokořínsko, Český ráj a Český kras.

Doprava: K dostání se do Středočeského kraje nejspíš využijete přílet na pražské letiště a z něj se do svého cíle snadno dostanete vlakem, které jezdí z Hlavního nádraží, ale můžete využít i menších stanic jako je Smíchovské nádraží, kde najdete i nádraží autobusové nebo Masarykovo nádraží. K přepravě můžete využít i dálkové autobusy, které jezdí z Ústředního autobusového nádraží Florenc nebo také Anděl nebo Holešovice.


Jihočeský kraj

V sedmi okresech Jihočeského kraje najdeme významné české vodní nádrže jako je Lipno, Orlík nebo Hněvkovice anebo Jordán – nejstarší vodní nádrž v Česku z roku 1492. Z chráněných krajinných oblastí zde najdete tu největší Šumavu a dál Třeboňsko, které je proslulé svými kapry.

Mezi města, která musíte vidět patří Český Krumlov, kde najdete krásný zámek, jediné divadlo s otočným hledištěm u nás anebo například Hluboká nad Vltavou, kde stojí stejnojmenný zámek. U Českých Budějovic se nachází ves Holašovice, která v jedinečném selském stylu a je zapsaná v seznamu UNESCO. Nejstarší kamenný most najdete v Písku, kde stojí již od 13. století a je zdoben barokními plastikami a když už budete v Písku podívejte se i do části Starého města. A pro milovníky mostů a architektonických skvostů máme ještě jeden typ na výlet a do k tzv. „Bechyňské duze“ přes řeku Lužnici. Jedná se o nejstarší železobetonový most z let 1926-1928.

Dalším skvostem jižních Čech je zámek Červená Lhota – postaven uprostřed rybníka.

Z rybníků se v tomto kraji nachází Rožmberk – největší český rybník.

Doprava: Jihočeský kraj má letiště, ale je veřejné jen pro vnitrostátní lety. Takže k dostání se do jižních Čech můžete využít stejnou dopravu jako do kraje Středočeského, jen to bude trvat o něco déle. To znamená, že můžete využít osobních vlaků nebo pendolín z Hlavního, Masarykova nebo Smíchovského nádraží. A z autobusové dopravy to je Ústřední autobusové nádraží Florenc, nebo Anděl a Holešovice.